З прийняттям християнства на терені України-Руси почали з’являтися лікарі-ченці. Найголовніший внесок у розвиток медичної науки зробила Києво-Печерська лавра. Монастир цей був заснований у 1051 році преподобним Антонієм, який походить із Любеча, що під Черніговом. Цілком можливо, що саме він приніс з Візантії медичні знання, перші ліки, літературу з медицини і організував медичну допомогу в лаврі. Антоній доглядав хворих, благословляв їм власноруч виготовлені мікстури та відвари, творив над ліками молитву.
   Продовжувачем лікувальної справи у монастирі був преподобний Агапіт, якого ми шануємо як визначного лікаря України-Руси. Він створив на території монастиря першу в Україні лікарню, був засновником першої вітчизняної терапевтичної школи. Саме Агапіт вилікував Володимира Мономаха.  У медичному університеті в Києві закладений камінь майбутньої церкви його імені. В день ювілею тут відкритий пам’ятник.
 
   У 1993 році в Україні випущена поштова марка на честь першого вітчизняного лікаря: “Агапіт-Печерський – давньоукраїнський лікар”.
 
   На зламі ХІ – ХІІ століть у Лаврі був ченцем перший іконописець і перший дерматолог Алімпій (помер у 1114 році). Тими самими фарбами, якими Алімпій писав ікони, він вилікував і різні хвороби шкіри. Патерик розповідає, як Алімпій вилікував одного заможного київського чоловіка від прокази (лепри). А ця хвороба, як відомо, ще й досі ефективно не лікується.
 
   Першим педіатром був Даміан (помер у 1071 році). Коли до ігумена монастиря приходили люди з хворими дітьми, він завжди направляв їх до Даміана. Останній лікував молитвою, ліками, покладанням рук, святою водою та освяченою оливою.
   Ефективно лікував хворих преподобний Пимен Постник. Мав він і дар пророкування: міг передбачити, скільки проживе хворий після одужання. Він передбачив за два роки й свою смерть (ХІІ століття).
   Чернігівський князь Святослав прийнявши чернечий постриг у Печерському монастирі, ефективно організував та упорядкував медичну допомогу. Він переніс лікарню Агапіта на інший бік монастиря і розбудував її так, що пізніше виріс цілий Лікарний монастир.
   Успішно займались лікуванням й інші печерські ченці. Никоновський літопис повідомляє про святого Єфрема, єпископа Переяславського (помер у 1098 році), який теж був цілителем тіла і душі: “…здания многа воздвиг и строения банное и вречеве і больници всем приходящим безмездное вречевание иже не весть прежде на Руси”.
 
  У ХІ – ХІІ столітті в Україні вже зароджувалася медична наука. Києво-Печерська Лавра стає не тільки першим монастирем християнської України-Руси, а й першою національною медичною академією. Ієромонахи Антоній та Федосій зібрали тут цілу плеяду талановитих лікарів-ченців. Це вже були справжні професіонали, які читали твори Гіпократа, Галена, Авіценни. Вони активно мали багатий досвід народної медицини й користувалися знаннями лікарів -іноземців. Відкриття першої лікарні в Лаврі, розвиток там медичної науки, висока ефективність лікування в ній сприяли поширенню слави про печерських цілителів душ і тіл людських по всій давньоукраїнській державі. 
 
 
 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Print Friendly, PDF & Email

Залишити відповідь