29 березня 1944 року звільнено м. Чернівці. За роки війни місто майже не зазнало руйнувань. На початку жовтня цього ж року закінчилися бойові дії на території Буковини.
Дізнавшись про поновлення діяльності Другого Київського медінституту, місцева влада звернулася до Народного комісаріату охорони здоров’я (НКОЗ) УРСР) з проханням передислокувати 2-й КДМІ після поновлення його діяльності до м. Чернівці. Посилаючись на Постанову Чернівецької обласної влади, Наркомат охорони здоров’я звернувся до Ради Народних Комісарів (РНК) УРСР з проханням поновити діяльність 2-го Київського державного медінституту з передислокацією його до Чернівців. Університетське місто мало всі необхідні умови для розміщення в ньому та забезпечення повноцінної діяльності так мріяного на Буковині вищого медичного навчального закладу.
Раднарком УРСР ухвалив Постанову № 1360 від 20 жовтня 1944 рок«Про поновлення роботи 2-го Київського медичного інституту». Цією Постановою Народному Комісаріату Охорони Здоров’я УРСР дозволено поновити діяльність 2-го Київського медичного інституту з лікувальним факультетом та провести його передислокацію до міста Чернівці. Повний текст Постанови викладено в Розділі ІІ книги.
Для розміщення, оснащення та організації роботи 2-го КДМІ в м. Чернівці Наркоматом охорони здоров’я створено і направлено на Буковину групу фахівців на чолі з Є.І. Кефелі.
Згідно з Постановою Раднаркому УРСР № 1360 для розміщення передислокованого інституту виконком Чернівецької обласної ради для медичного інституту було виділено і поступово передано у його власність наступні будівлі:
- Будинок торгово-промислової палати Буковини на Театральній площі, 5, переданий наприкінці жовтня 1944 р.;
- Будинок гуртожитку учнів школи «Ion I Nistor» на вулиці Массарика, 2 (теперішній теоретичний корпус на вул. О. Богомольця, 2, переданий у грудні 1944 року). У цій будівлі тільки для професорсько-викладацького складу і студентів інституту були відкриті і працювали їдальня закритого типу (вхід тільки співробітникам і студентам інституту за посвідченнями і студентськими квитками), пральня і душова, майстерня для ремонту і пошиття одягу та майстерня для ремонту і пошиття взуття.
- Двоповерховий будинок Пастерівської станції (колишньої стоматологічної та очної лікарень) на вулиці Балмаша, 3 (теперішній морфологічний корпус на вул. Ризькій, 3, переданий у серпні 1945 р.);
- Будинок колишнього управління місцевої залізниці (теперішній навчальний корпус на вулиці Ольги Кобилянської, 42, переданий у березні 1946 р.).
Більша частина клінічних кафедр ЧДМІ розміщувались в обласній клінічній лікарні (ОКЛ): клініка госпітальної терапії, госпітальної хірургії, пропедевтичної терапії, факультетської терапії, факультетської хірургії, очних хвороб, вуха, горла, носа, загальної хірургії, шкірно-венеричних хвороб, інфекційних хвороб, дитячих хвороб, акушерства і гінекології, нервових хвороб, психіатрична клініка. Крім ОКЛ, клінічними базами ЧДМІ у період 1944-1954 рр. були: міська лікарня (колишня еврейська лікарня) (госпітальної терапії, госпітальної хірургії), обласна дитяча лікарня (дитячих хвороб), будинок дитини (дитячих хвороб), пологовий будинок Ns 1 (акушерства і гінекології), психіатрична лікарня (нервових хвороб, психіатрії), залізнична лікарня (загальної хірургії), госпіталь інвалідів Великої Вітчизняної війни (загальної хірургії), туберкульозна лікарня, перша і друга міські поліклініки та диспансери. У клінічних базах ЧДМІ станом на 1951 р. було 1200 ліжок
У 1995 році Державна акредитаційна комісія підтвердила акредитацію Чернівецького медінституту за статусом вищого закладу освіти четвертого рівня, а 1997 року Постановою Кабміну України № 312 від 4 квітня 1997 р. на базі Чернівецького медінституту, який було ліквідовано, створено Буковинську державну медичну академію (БДМА).
Змінюється структура навчального закладу. Значно розширилася та удосконалилася навчально-матеріальна база навчального закладу. Починаючи від 1994 року, поступово реставровані, капітально відремонтовані, переоснащені сучасними меблями і технічними засобами всі навчальні корпуси. Крім того, реконструйовано, капітально відремонтовано, укомплектовано необхідним оснащенням та введено в експлуатацію навчальний корпус по вул. Героїв Майдану, 3 (колишня вул. Червоноармійська). Реконструйовано і введено в дію навчальні корпуси по вул. Целана, 9 та вул. Чорноморській, 15а.
Студенти фармацевтичного факультету університету у 2011 році отримали можливість навчатись і одночасно набувати потрібних практичних навичок у сучасно оснащеній і діючій навчально-виробничій аптеці факультету. Упродовж 2012 року реставровано і відремонтовано теоретичний корпус університету по вул. О. Богомольця, 2.
Одна з трьох архітектурних перлин найкращої площі Чернівців – Театральної. У жовтні 1944 року цей будинок передано Чернівецькому державному медичному університету. У ньому розмістилися адміністрація та кафедри знаного в Україні та за її межами навчального закладу (У 2017 році виповнилося 105 років). У будинку розміщалася Палата торгівлі і ремесел Буковини. На початку ХХ століття фасад будинку нагадував своєрідну розгорнуту емблему Буковини. Будинок торгівлі і ремесел був шляхетно прикрашений і усередині. У цокольній частині будівлі і частково на першому поверсі (теперішні приміщення деканатів) знаходилися зали кав'ярні «Кайзер» (діяла впродовж 1912 – 1918 років). Літня зала цієї кав’ярні щорічно працювала у спеціальних наметах біля будівлі палати. У румунський період кав’ярня «Кайзер» була перейменована і продовжувала працювати (1918 – 1940) з назвою «Асторія». На третьому і четвертому поверхах знаходилися службові багатокімнатні квартири з усіма вигодами для проживання сімей керівного складу палати на період їх служби в цьому закладі. Будівля забезпечувалася водою зі спеціального колодязя, який до цього часу є на площі Театральній. За роки свого існування будівля надбудовувалася (над конференц- залом), неодноразово переплановувалася усередині. Наприкінці 80-х років зроблено спробу реставрації будівлі, але змогли відновити тільки вхідні двері. Упродовж 90-х років відремонтовано і частково реставровано другий поверх і парадний вхід будівлі.
Навчальний (теоретичний) корпус БДМУ на вул. Богомольця, 2 (колишня вул. Массаріка) був переданий у грудні 1944 року тодішньому Чернівецькому медичному інституту. Будинок був збудований у 30-х роках ХХ ст. в період економічної кризи 1928-1939 років за інвестиційні кошти, надані для Румунії Францією і США. Це був будинок гуртожитку учнів школи «Ion I Nistor» на вулиці Массаріка, 2. У навчальному корпусі по вул. Богомольця, 2 з початком діяльності медінституту розміщувалися кафедри біології, анатомії, гістології, нормальної і патологічної фізіології, фармакології, загальної гігієни, бібліотека медінституту та обласна медична бібліотека. Крім того,знаходилися і працювали: їдальня 3-го розряду закритого типу, пральня і душова для студентів та викладацького складу, швейна майстерня, майстерня по ремонту та виготовленню взуття.
З перших днів заснування кафедри акушерства та гінекології Чернівецького медичного інституту (6 лютого 1945 р.), за його керівництва формується колектив викладачів, організовується навчальний процес, започатковано вивчення актуальних проблем акушерства та гінекології. У 1979 році було збудовано акушерський корпус пологового будинку № 1 по вул. Буковинській 1а, у 1988 році – пологовий будинок № 2 по вул. Рівненській 8.
Кафедра внутрішньої медицини Буковинського державного медичного університету розташовується на базі ОКУ «Чернівецька обласна клінічна лікарня», яка має велику історичну цінність.
(за австрійських часів – очна лікарня, а за румунських – Пастерівська станція на вул. Балмаша, 3). Передана у власність інституту в серпні 1945 року. Третій поверх надбудовано у 60-ті роки ХХ ст.
в минулому триповерхова австрійська будівля. У цьому приміщенні у румунський період було відкрито кінематограф "Скала" (1931), у радянський час (з 1945 до 1950 р.) – Державний еврейський театр УРСР. Цікавим е той факт, що в день свого відкриття приміщення мало 750 місць (проектоване на 892 місця), а після ремонту в 1949 р. – 694 місця, три яруси, глибина сцени сягала 6 метрів.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.